Millegipärast on aga selle käsitamiseks Venemaa sarjajate suud üksmeelselt kinni, sest Venemaa gaas kütab nii Prantsuse presidendi residentsi kui ka kantsleriametit Berliinis. Ja see ongi kogu õilis poliitika demokraatia ja grusiinide kaitseks. Milline tähtsus, peale moraalse, on seejuures meie pisikese Eesti saadetud tekkidel, mänguasjadel ja muul humanitaarabil? Vastus sisaldub küsimuses.
Venemaa ei ole enam see, mis ta oli kümme aastat tagasi. Lääne-Euroopa sitsib venelaste ees, gaasitoru kaelas, ja maksab päev-päevalt tõusvaid gaasiarveid. Venemaa teab, et gaasikraani kinnikeeramise hirmus on lääs nõus paljugi kibedamaid pirukaid alla neelama kui praegu Gruusias toimetamisega valmistatud.
Ning Venemaa on isegi nõus olema väga «pähh-pähh», sest nii olevat sätitud rahvusvahelistes kokkulepetes, mida aga lääneriikides ei osata kui just mitte õigesti lugeda – «napisano nemetskimi bukvami» –, siis tõlgendus on ikkagi ühepolaarse maailma oma.
Mida teha? Kas uus külm sõda? Kas siduda ennast lahti Vene gaasist? Kas ja veel kord kas. Tähtis on aga see, et aega otsustamiseks on vähe, pealegi otsuse tegemise korral on vaja need ka ellu viia ning need otsused on kõike muud kui valijate hulgas poliitikute populaarsust suurendavad.
Samal ajal on läänelikult populistlik peataolek vesi Vene propagandaveskile, mis süvendab venelase teadvusse jõudes teadmist, et abhaase, osseete, ukrainlasi jne aidatakse tagasi «deržaava rüppe», ja samas on mägikülas elavale osseedile või abhaasile «kama kõik», kus istub valitsus: kas Thiblisis või Moskvas või kas seda valitsust üldse on.