Millised olid kõige üllatavamad kohtumised Afganistanis?
Ühte on raske välja tuua, ringi sõitmine tähendas pidevat üllatuste kogemist. Kuna ma olen rohkem looduseinimene, siis sealne loodus oli minu jaoks täiesti rabav. Varem ei kujutanud ma ette maastikke, mis neelavad su endasse. Maastiku võimsus ja ülimuslikkus on täiesti kirjeldamatu, seda ei näe Euroopas iialgi. Tühi, karm, aga tohutult mõjuv.
Seepärast tahaksin ikka ja jälle tagasi minna ja ringi sõita. Afganistani erilised maastikud oli ka üks põhjustest, miks otsustasin välja anda värvifotodega raamatu – mina ei ole võimeline neid sõnadega kirjeldama!
Palju on Läänes räägitud afgaani naiste olukorrast, eriti muidugi Talibani võimu all. Teie raamat näitab neid üpris rõõmsatena oma igapäevaelu elamas.
Naistega on nii, et see on üks stereotüüpidest. Kui öeldakse «afganistani naine», siis peab ta kindlasti olema burkas, ja kui on burkas, siis ka õnnetu. Millegipärast eeldatakse, et see on üks ja sama. Kindlasti mees peksab teda jne.
Mina arvan, et Afganistanis on täpselt sama moodi õnnetuid ja õnnelikke naisi nagu meil Eestiski. Kritiseerijad kipuvad ära unustama, et on õnnelikke abielusid ja tõesti ka väga õnnetuid, millest on raske aru saada, sest taust on niivõrd teistsugune. Kui seal elad, siis saad aru, et inimeste liikumapanevad jõud on hoopis teistsugused.
Kõigepealt tuleb meeles pidada, et afgaani naine suhtleb teiste naistega. Meie mõtleme, et ta suhtleb kõige rohkem oma perega, mehega. Ei. See on elu naiste seltskonnas, alles seejärel suhtleb ta oma abikaasaga. See on hoopis teine positsioon, millelt ta ümbritsevate inimestega läbi saab. Kõik on üles ehitatud teistmoodi.