Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072

Fjuk: erakondade toetussüsteem on iseenesest väär

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Ignar Fjuk.
Ignar Fjuk. Foto: Peeter Langovits

Arhitekt ja ekspoliitik Ignar Fjuk leidis, et praegune erakondade toetussüstee, on iseenesest väär.

«Huvitav on, et riigikogu põhiseaduskomisjonile tehtud ettepanekud erakondade rahastamise asjus kritiseerivad kehtivat seadusandlust, et see on justkui amoraalne,» rääkis Fjuk Kuku raadio saates «Keskpäevatund».

«See seab kahtluse alla võimu legitiimsuse,» leidis Fjuk.

«On ettepanekuid, mis seonduvad konkreetsetelt erakonnaseaduse parandamisega, teiseks on ettepanekuid, mis tagajärgedega võitlemise asemel keskenduvad põhjustele, et miks on parteidel nii suured võlad ja miks on kiusatus varjatud annetusi vastu võtta,» rääkis vandeadvokaat ja endine õiguskantsler Allar Jõks.

«Erakondade toetussüsteem iseenesest on väär, praegu 80-90 protsenti toetusrahast kulub valimiskampaaniateks. Seega maksumaksja soodustab teatud jõudude võimumonopoli säilimist – see süsteem pole mitte arengu ja võrdsuse põhimõttel, vaid korra juba võidu saavutanu premeerimine,» kritiseeris Fjuk.

«On võimalus eraldised jagada kampaaniatoetuseks ja tegevustoetuseks,» pakkus Jõks, kelle sõnul vaid 9-16 protsenti erakondade liikmeist tänapäeval maksavad liikmemaksu.

«Aga mis nüüd juhtub, et põhiseaduskomisjon küsis arvamusi... DASAde puhul ka küsiti arvamusi, aga neid ei arvestatud, täna on põhiseaduskomisjon läinud mu meelest sama teed, lastakse auru välja, aga neid ettepanekuid ei kavatseta arvestada. Signaal on tegelikult olnud selge: et muuta kehtivat süsteemi, et kõigil oleksid võrdsed võimalused,» sõnas Fjuk.

«See kuidas rahvas võimu näeb, on kõike muud kui soosiv, praegu 40 protsenti valijaist ei toeta ühtki erakonda, ning parlamendierakondi toetab vaid 47 protsenti, kuu aja pärast on need protsendid ilmselt veelgi hullemaks läinud,» ennustas Fjuk.

Tagasi üles