Reformierakonna rahastamise asjaolusid uuriva kriminaalasja kohtueelses menetluses on lisaks reformierakondlasest justiitsminister Kristen Michalile ning tema erakonnakaaslasest riigikogu liikmele Kalev Lillole saanud kahe erineva paragrahvi järgi kahtlustuse ka riigikogu liige Kalle Palling.
Kalle Palling sai kahtlustuse kahes kriminaalkuriteos
Juhtiva riigiprokuröri Heili Sepa kinnitusel on Michalile, Lillole ja Pallingule esitatud kahtlustus, kuna kriminaalasjas on olnud vajalik nende ülekuulamine teatud inkrimineerivate asjaolude kontrollimiseks.
«Kõiki kahtlustatakse erakonna varale seatud piirangute rikkumises, Pallingu kahtlustus on lisaks kvalifitseeritud ka pistise võtmise sätte järgi. Menetluse muude üksikasjade ja kahtlustuste detailse sisu avaldamine ei ole kriminaalmenetluse huvides ja seetõttu me seda praeguses faasis ei tee,» ütles Sepp BNSile.
Tema sõnul on kriminaalasi praegu jätkuvalt politseis kohtueelses menetluses. «Postimehes avaldatud väide, justkui süüdistuse esitamise otsus selgub nädala pärast, ei vasta tõele. Lähinädalal on liiga vara lahendust oodata. Läbitöötamist vajavaid materjale on palju, need on mahukad, samuti on teema mitmetasandiline ja tõsine. Menetlustoiminguid tehakse nii kiiresti kui põhjaliku käsitluse juures võimalik,» selgitas Sepp.
Ta lisas, et süüdistusakti kohtusse jõudmise lubamine või mittelubamine menetluse praeguses faasis ei oleks kooskõlas seadusega. «Tegemist on asjaga, kus lisaks prokuratuurile on vajalik ka õiguskantsleri ja riigikogu seisukoht,» rõhutas Sepp.
Riigiprokuratuur alustas tänavu mais kriminaalmenetlust kontrollimaks Postimehes ilmunud väiteid, et Reformierakond on vastu võtnud teadmata allikatest pärinevat vara, mis on vormistatud erakonna liikmete annetustena. Alates 1997. aastast Reformierakonda kuuluv Silver Meikar tunnistas Postimehe arvamusloos, et annetas Reformierakonnale suuri summasid, mille sai partei töötajalt Kalev Lillolt ning mille päritolu ta ei teadnud. Meikar nimetas toimunut musta raha voolamiseks parteidesse ja tema kinnitusel on sarnaselt erakonda toetanud kümned liikmed, nii riigikogust kui ka piirkondadest.
Peagi tunnistas anonüümseks jääda soovinud Reformierakonna endine liige seoses rahastamisskandaaliga, et sai 2008. aastal riigikogu reformierakondlasest liikme Kalle Pallingu käest raha, mille kandis enda isikliku annetusena partei arvele. Palling väitis seepeale, et meediasse jõudnud temaga seotud annetuse tegi nelja aasta eest tema elukaaslane.
«Uudistes olnud 14 500-kroonise annetuse 8. aprillil 2008 tegi minu pikaaegne tüdruksõber Kairi, kellega olime aastaid ühiselt oma elu majandanud ja rahalisi kohustusi jaganud,» ütles Palling mai lõpus. «Palusin temal annetus teha, kuna olin lubanud oma kampaaniakulud katta, kuid sel hetkel ei olnud mul võimalik endal ülekannet teha,» lisas Palling. Pallingu sõnul ta praegu enam tolleaegse elukaaslasega ei ela.
«Kindlasti ei olnud mu kavatsus annetust varjata ning mõistan, et tänases olukorras võib see tekitada negatiivseid küsimusi. Samas kinnitan veel kord, et mul ei olnud sellega seoses mingeid halbu kavatsusi, vaid see oli tingitud teadmatusest, et see võib olla probleem,» teatas Palling.
Palling kinnitas, et tema varasema elukaaslase annetatud raha pärines tema isiklikest vahenditest ja kindlasti ei palunud ega nõudnud tal seda teha keegi erakonnast. Pallingu sõnul oli tegu pigem praktilise küsimusega ja teadmatusega, et tegu võiks olla probleemiga.
Juuli lõpus käis keskkriminaalpolitseis ütlusi andmas Michal, kes ütles, et Silver Meikari esitatud väited anonüümsete annetuste kohta on alusetud, kuid kui vaidlus peaks kohtusse jõudma, lahkub ta ministriametist. «Mul oli eile esimene võimalus selgitada, et Silver Meikari esitatud väited on alusetud. Mul on hea meel, et sain seda teha põhjalikult ja vastata kõikidele esitatud küsimustele ammendavalt,» teatas Michal 31. juulil tehtud avalduses.
Lillo on keeldunud keskkriminaalpolitseis ütluste andmisest.