Päevatoimetaja:
Margus Martin

Ilves taunib tendentsi võrdsustada eetiline hinnang kohtuotsusega

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Mirjam Mäekivi
Copy
President Toomas Hendrik Ilves.
President Toomas Hendrik Ilves. Foto: Liis Treimann

President Toomas Hendrik Ilvese hinnangul on üks suuremaid probleeme Eestis, et eetiline hinnang on hakanud võrduma kohtuotsusega, nimetades taolise tendentsi süvenemist sügavaks jamaks.

Postimehele antud intervjuus eetikast, korruptsioonist ja selle uurimisest kõneldes tõi Ilves välja, et illegaalne erakondade rahastamine ei ole Eestis enam kriminaalne (küll ebaseaduslik, aga mitte kriminaalne). Ilvese hinnangul oli põnts Eesti õigussüsteemile, kui selle otsustasid Eesti erakonnad suures üksmeeles.

«Kui sa saadad sellise signaali, et pole kriminaalne, siis milleks imestada, et inimesed sellega ka tegelevad.»

Minnes teema juurde, millised olid järelkajad Hannes Rummu erakirjavahetuse sattumisele Keskerakonna valdusse, nimetas Ilves sovetlikuks käsitluseks kriitikat, mis tabas teda pärast ETV eetris tehtud avaldust, kus ta mõistis erakirjade varguse hukka. Kõlanud väited olid umbes sellised, et kas president Ilves ei tea, et õigusriigis ei mõisteta kedagi süüdi ilma kohtuotsuseta.

«Minu arvates on see üks suuremaid probleeme Eestis, et eetiline hinnang on hakanud võrduma kohtuotsusega. Kui hakkame jõudma nii kaugele, et kui sa pole rikkunud seadust, siis on see tegevus eetiline, siis oleme ikka väga sügavas jamas,» sõnas Ilves, nentides taolise tendentsi süvenemist.

Ilves selgitas, et tema ei mõistnud kedagi süüdi, ei öelnud, et keegi on süüdi. «Mina taunisin seda, et kellegi erakirjavahetus on vastu tema tahtmist teises kohas. Minu sõnavõtt ei ole kohtuotsus, aga kas ma ei saa enam anda isegi moraalselt hinnangut kirjade varastamise kohta? Kas hakkabki olema nii, et kui pääsed mingi juriidilise nipiga, siis oledki puhas poiss?,» küsis president.

«Kas tulevadki sellised sovetlikud jutukesed: «Oi, mina kui õpetatud arhivaar, mina paneksin need kirjad arhiivi.» Sul on (Ilvese hääl tõuseb – toim) VARASTATUD materjal ja sa räägid sellest, et oled väljaõpetatud arhivaar? Või teise näitena, kuidas teie kolleeg Hundimägi (Äripäeva ajakirjanik Aivar Hundimägi – toim) rääkis, et kui mina saaksin kätte, siis avaldaksin kohe, see on avalikes huvides varastatud… Need on kõik näited sellest, et on küll kuritegu, aga tühja kah, kõik on võimalik.»

Kuigi peamiseks näiteks taolistest õigustustest tõi president Rummu erakirjavahetuse sattumise Keskerakonna valdusse, peab Ilves samasuguseks näiteks ka elamislubadeäri.
 

Tagasi üles