Õiguskantsler leiab, et Eesti riigil ei ole põhiseadusest ega rahvusvahelisest õigusest tulenevat kohustust võimaldada samasoolistel isikutel abielu sõlmida.
Küll aga soovitab Teder justiitsministril algatada samasooliste isikute partnerlussuhteid reguleeriv seaduseelnõu.
Õiguskantsler menetles MTÜ Seksuaalvähemuste Kaitse Ühingu avaldus ega tuvastanud põhiseadusega vastuolu perekonnaseaduse sättes, mille kohaselt abielu on tühine, kui abielus on samast soost isikud. Perekonnaseaduse kohaselt on võimalik Eestis abielu sõlmida vaid naise ja mehe vahel, samasooliste isikute vahel abielu sõlmida ei ole võimalik.
Euroopa inimõiguste kohus on leidnud, et eesmärk kaitsta traditsioonilist perekonda on kaalukas õiguspärane eesmärk, mis võib õigustada erinevat kohtlemist seksuaalse sättumuse tõttu. Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsioon ei kohusta riike seadustama samasooliste isikute abielu ning see küsimus on riikide enda otsustada.
Indrek Teder on seisukohal, et praegu ei ole võimalik esile tuua Eesti oludes selliseid ülekaalukaid argumente, millest tingituna oleks võimalik järeldada, et riigil lasub kohustus samasooliste isikute suhtes abielu instituudi laiendamiseks. Põhiseadus seda edaspidi tegemast siiski ei keela.
Kohustus mujal abiellunuid tunnustada?
Avalduses paluti hinnata olukorda, kus samasooline paar on sõlminud abielu välisriigis ning soovib kasutada Euroopa Liidu õigusest tulenevat kodanike ja nende pereliikmete õigust liikuda ja elada vabalt liikmesriikide territooriumil, millega seondub mujal riigis samasooliste isikute vahel sõlmitud abielu tunnustamise küsimus.
Õiguskantsler selgitas, et liikumisvabadus on kooselu riiklikust tunnustamisest laiem ja kohustus riiki lubada ka EL kodaniku pereliikmeid laiendab faktiliselt kaitset ka samasoolistele partneritele. Kuid EL direktiivist ei saa tuletada kohustust samasooliste abielu lubada ega tunnustada.