Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Merekultuuriaasta juunikuu rannaretked viivad Vormsile, Harjumaale ja Lääne-Virumaale

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Uwe Gnadenteich
Copy
Saxby tuletorn: 
24 meetri kõrgune täpselt 150 aasta vanune majakas asub Vormsi looderannikul, saare kõrgeimal, paepaljandiga kaldal.
Saxby tuletorn: 24 meetri kõrgune täpselt 150 aasta vanune majakas asub Vormsi looderannikul, saare kõrgeimal, paepaljandiga kaldal. Foto: Priit Pullerits

Juunis toimub kolm merekultuuriaasta rannaretke, mis viivad Vormsile, Harjumaale ja Lääne-Virumaale.

4. juunil toimuv rannaretk avastab Vormsi saart jalgratastel ning on mõeldud eelkõige nooremale koolieale. Päeva jooksul tutvutakse kohalike vaatamisväärsuste ja käsitöö- ning ehituskunstiga.  11. juuni retke sihtkohad on Lääne-Virumaa rannakülad Vainupea, Eisma, Rutja ja Karepa. Rannaretk avab uksed kohalike ettevõtmistesse ja kodudesse.  18. juuni rannaretk viib huvilised Harjumaa looduskaunitesse paikadesse Rannamõisas, Suurupis ja Naagel. Harjumaa rannaretk viib rannakülade ja merendusajaloo kõrval ka sõjaajaloo radadele – kunagise Peeter Suure merekindluse kaitserajatiste ja nõukogude sõjaväerajatiste põnevate objektide juurde.

Rannaretk Vormsi saarel

4. juuni Vormsi Rannaretk avastab saart jalgratastel ning on mõeldud eelkõige nooremale koolieale. Hommikul sõidetakse parvlaevaga Rohukülast Svibysse, kust vändatakse Hullosse. Päeva esimese pooles tutvutakse kohalike vaatamisväärsuste ja käsitöö- ning ehituskunstiga. Päeva teises pooles viib rattaretk Rumpo säärele, kust matkatakse tagasi Svibysse. Õhtul toob parvlaev kõik osalised jälle Rohukülla.

Rannaretkel osalemine on tasuta, oma osalemise soovist teatage e-posti aadressil talumuuseum@vormsi.ee. Lisainfo telefonil 5089237.

Rannaretk Vainupea, Eisma, Rutja ja Karepa rannakülades

11. juuni Lääne-Virumaa rannaretk avab uksed kohalike ettevõtmistesse ja kodudesse, mille jooksul külastatakse Vainupea, Eisma, Rutja ja Karepa rannakülasid. Igaüks võib oma päevakava  ise kokku panna – astuda sisse just nii mitmesse kohta kui soovi ja võimalust on.

Nelja erineva punkti vahel liikumine toimub oma jõududega – auto, jalgratta või kondiauruga. Kel aga transpordivõimalus puudub, siis liigub sel päeval ka 18-kohaline rannaretke buss marsruudil Rakvere-Vainupea-Eisma-Rutja-Karepa-Vainupea-Rakvere. Buss läbib kõik punktid ja on registreerujatele tasuta. Buss väljub Rakvere bussijaamast kell 10:30 ja jõuab sinna tagasi umbes 17:00.

Retkele võib kaasa võtta oma võileiva. Süüa pakuvad ka Rutja Rannapere kohvik ja Karepa ravimtaimeaia kohvik.

Rannaretk Rannamõisa, Suurupi ja Naage rannakülades

18. juunil Harjumaal toimuva rannaretke sihtkohtadeks on looduskaunid Rannamõisa, Suurupi ja Naage. Retk viib rannakülade ja merendusajaloo kõrval ka sõjaajaloo radadele – kunagise Peeter Suure merekindluse kaitserajatiste ja nõukogude sõjaväerajatiste põnevate objektide juurde.

Bussiretk algab kell 10.00 Keila kiriku ees parklas ja lõpeb sealsamas orienteeruvalt kell 17.00.

Teekonnal külastatakse kaitserajatisi Vääna-Postil, Suurupis, Naagel ja Humalas. Sõidame Rannamõisa panga all ja käime Tilgu sadamas, Suurupi alumise ja ülemise tuletorni juures, Naage allikal ja Naage koobaste juures. Lõunasööki pakutakse Tooma Talumuuseumis Naagel.

Retkel on giidideks Leho Lõhmus Eesti Sõjamuuseumist ning kohalikud elanikud Toomas Välja, Heikki Sibul ja Suurupi Seltsi liikmed.

NB! Rannaretkel osalemine ja lõunasöök on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine. Oma osalemissoovist tuleks teatada telefonil 678 1668 või e-posti aadressil muuseum@hmk.ee hiljemalt 10. juuniks. Rannaretk on ainult eesti keeles.

Merekultuuriaasta Rannaretk on kogu Eesti rannikut ning saari hõlmav programm, mis jõuab igasse rannaalaga maakonda ning suurematele ja valikuliselt ka väiksematele saartele. Rannaretkel osalemine on võimalus kohtuda kohalike inimeste ning nende jaoks oluliste tegevustega. Saada vahetut kontakti elava merekultuuri pärandiga ning tõsta fookusesse nende rolli ja tähtsuse meie kultuuriloos. Igal külal ja piirkonnal on oma rikkalik traditsioon, oskused ja merega seotud eluviis, mille tähtsustamine on merekultuuriaasta üheks eesmärgiks. Programm valmib ja viiakse läbi koostöös kohaliku kodanikualgatusliku seltsi, kohaliku muuseumi vm partneri kaudu.

Täiendav info merekultuuriaasta rannaretkede kohta on merekultuuriaasta veebilehel.

Tagasi üles