Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

Kross: viis põhjust, miks eilne tragöödia muudab Ukraina sündmuste kurssi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Karin Kangro
Copy
Eerik-Niiles Kross
Eerik-Niiles Kross Foto: Andres Haabu / Postimees

Julgeolekuanalüütik Eerik-Niiles Krossi sõnul on praegu küll veel vara hinnata, kuidas mõjutab Malaisia reisilennuki allatulistamine Ukraina-Vene sõjapiirkonna kohal sõja edasist käiku, kuid ometi on selge, et juhtumil on potentsiaal muuta sündmuste kurssi.

Kross viitas Nassim Talebi välja töötatud niinimetatud musta luige sündmuste teooriale, mis räägib ootamatutest, ennustamatutest suure tähenduse ja laialulatuslike järelmitega sündmustest, mis võivad muuta ajaloo kulgu. «Üheks selliseks on näiteks 11. septembri terrorirünnak USAs. Taleb peab ka Nõukogude Liidu lagunemist mustaks luigeks, kuigi ses osas võiks temaga ehk vaielda,» ütles ta ning lisas, et Malaisia reisilennuki allatulistamine on klassikaline musta luige sündmus.

Tema sõnul on vaieldamatu, et eilne tragöödia muudab Ukraina sündmuste dünaamikat oluliselt ning seda viiel põhjusel. «Esiteks, kogu maailma tähelepanu on nüüd mõneks ajaks pööratud Ukrainale. Euroopa poliitikud, kes just valmistusid mõnusaks suvepuhkuseks, on sunnitud, ja meedia on determineeritud tegelema küsimusega, kes on süüdi,» märkis ta.

Teiseks saab intsidendi uurimine olema Krossi sõnul keeruline: seda jälgib kogu maailm, see on rahvusvaheline ning jääb avalikkuse tähelepanu alla veel nädalateks. «Malaisia lennuki ja sellega seoses Vene-Ukraina sõja teema ei kao vähemalt kuu aega maailma esiuudiste seast,» lausus ta.

Kolmandaks on Ukraina sõda toonud tema sõnul nüüdseks kaasa sadu eurooplastest ja austraallastest ohvreid. «Juba eile võttis Austraalia valitsus, kes seni on olnud Ukraina kriisi küsimuses üsna ükskõikne, Venemaa suhtes äärmiselt karmi positsiooni. Hollandi valitsus, kes on seni Brüsselis esindanud pigem Venemaa suhtes leebet joont, lihtsalt ei saa jääda neutraalseks. Euroopa on sunnitud võtma aktiivsema hoiaku,» rääkis ta.

Neljandaks on Venemaa sunnitud Krossi hinnangul oma taktikat muutma. «On raske kujutleda, et vähemalt lähinädalail saaksid venelased jätkata Ukraina lennukite allatulistamist ja raske lahingtehnika saatmist Ukrainasse. See annab Ukraina vägedele võimaluse kiiret edu saavutada,» ütles ta.

Viiendaks leidis Kross, et kui seni on paljude lääneriikide hoiak Ukraina «separatistlikesse liikumistesse» olnud ambivalentsevõitu, siis arvestades kuhjuvaid tõendeid, et nimelt Venemaa toetatud paramilitaarid on lennuki allatulistamise taga, tabab neid maailma avalikkuse ühene hukkamõist ning Ukraina võib hakata saama otsest relvaabi.

«Kokkuvõttes, Venemaa plaanid sõjaliseks eskalatsiooniks on hetkel arvatavasti külmutatud. Ukraina tõenäoselt saavutab idas nüüd selge ülekaalu. Ennustada võib, et Moskva peab kas oma Novorossija projekti peatama või alustama uute avangutega mõnes teises piirkonnas. Viimases osas vaataksin hoolega Odessa ja Transnistria suunas,» lausus Kross.

Tagasi üles