Kümned tuhanded töövõimetuspensionärid istuvad kusagil omaette, kuulates poliitikute ägedaid vaidlusi kõlava nimega töövõimereformi teemal. Ja igaühe hirm kasvab: mis konkreetselt temast saab? Kuidas muutub Antsu elu Antslas selle reformi läbi paremaks?
Esimene asi: inimestel ei lähe halvemaks. Läbi aktiivsusnõuete, ühiskonna suhtumise muutumise ning juhtumikorralduse viiakse tõenäosus, et inimene saab oma sissetulekuid suurendada, kordades ja kordades kõrgemaks, kui praegu võimalik.
Oletame, et olen Ants Antslast ja ei saanud sellest jutust mitte midagi aru.
Nende töö saamise võimalus kasvab kordades.
Kuidas see minu jaoks Antslas kasvab? Kes minu juurde tuleb?
Keegi ei tule teie juurde. Kui tahate samasugust elu, nagu praegu on, et ühel või teisel asjaolul elatute vaid pensionist, siis see võimalus on ka tulevikus. Olenevalt sellest, kas saate töövõimetoetust täiel määral ehk 320 eurot või osaliselt ehk 180 eurot.
Kui kuulute ühte või teise gruppi, võib teie pension suureneda. Kui see mingil põhjusel väheneb, siis kuni järgmise hindamiseni vahe kompenseeritakse ja ei muutu midagi.
Kui olete endale selgeks teinud, et tahate tööd teha – ja minu meelest on see mõistlik valik –, siis lähete töötukassasse. Seal hinnatakse teie võimekust ja kompetentsi ning vastavalt sellele korraldatakse erinevaid teenuseid, et tõsta teie kompetentsi ja vähendada teatud tõkendeid tööturule minekul ja töökoha saamisel.
Ants ei saa sellest jutust ikka suurt aru! Ja ei ole ju nii, et lähen töötukassasse, kui tahan. Ants peab töötukassasse minema, kui senine pensioniaeg läbi saab.