Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Ilves: küüditamise julmalt külm laine puudutas tervet Eestit, kõiki meie inimesi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Toomas Randlo
Copy
President Toomas Hendrik Ilves
President Toomas Hendrik Ilves Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

«Kommunismi ja natsismi kuriteod, küüditamised, holokaust ja holodomor on inimsusevastased kuriteod, mida me ei tohi unustada,» ütles president Toomas Hendrik Ilves täna Kadrioru roosiaias massiküüditamise ohvrite vastuvõtul.

«Seda arutut kurjust üle põlvkondade ikka mäletades, on meelespidamine üheks tagatiseks, et enam ei saaks võimalikuks olukord, kus segunevad pime sallimatus, vabaduse ja demokraatia puudumine, repressioonid enda rahva ja teiste vastu,» lausus riigipea.

Ilves märkis oma sõnavõtus, et kommunistlik režiim võttis oma repressioonide ohvriteks teadlikult need, kes olid olnud vabad inimesed ja oskasid või julgesid seda vabadust igatseda. «Neid kardab ja püüab hävitada iga totalitaarne režiim: küüditades ja mõrvates, külvates hirmu ja alandlikkust,» sõnas riigipea.

«Täna mälestame kõiki neid ohvreid, sõltumata nende rahvusest, usutunnistusest või kodumaast,» lisas ta.

Ilves nentis, et kakskümmend viis aastat pärast Euroopa annus mirabilis’t – Raudse Eesriide langemist ja totalitaarse süsteemi kokkukukkumist – oleme Euroopas jälle tunnistajaks vägivaldsele piiride muutmisele ning teise riigi suveräänsuse ja rahvusvahelise õiguse jalge alla tallamisele.

«Seda kõike saatev eneseõigustuslik retoorika on meile õõvastavalt tuttav. Me oleme ennegi näinud, kuidas kaunitesse sõnadesse peidetakse julmad eesmärgid ja alatud kavatsused,» tõdes president ja lisas: «Seetõttu peame pidevalt Eesti eest hoolitsema. Hoidma kõiki oma inimesi, seisma igakülgselt enda riigi julgeoleku kaitsel ning hoolima vabadusest Euroopas ja ka kaugemal. Oma vaba riik ja demokraatia nõuavad hoolsat tööd. Seda peame me ise tegema, vastutust ei ole siin kellelegi veeretada.»

Tagasi üles