Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

USA saadab Eestisse 150 sõdurit

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Helen Mihelson
Copy
USA sõdurid.
USA sõdurid. Foto: SCANPIX

Ameerika Ühendriikide Euroopa väejuhatus teatas täna, et suurendab sõjalist kohalolekut Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas, saates igasse riiki ühe õhudessantkompanii.

Ameerika Ühendriikide 173. õhudessantbrigaadi kompanii ehk 150 sõdurit saabuvad Eestisse järgmisel nädalal ja osalevad siin koos teiste liitlaste üksustega suurõppusel Kevadtorm, teatas kaitseministeerium.

Ameerika Ühendriikide kompanii hakkab roteeruma teiste USA üksustega, selline kohalolek jääb Eestisse praeguste plaanide kohaselt vähemalt aasta lõpuni.

Ameerika Ühendriikide tänane otsus saata Eestisse õhudessantkompanii suurendab oluliselt Eesti julgeolekut, ütles kaitseminister Sven Mikser.

«NATO võimsaima liitlasriigi Ameerika Ühendriikide kohalolek suurendab oluliselt NATO heidutust Läänemere piirkonnas ning suurendab oluliselt Eesti julgeolekut,» ütles kaitseminister Sven Mikser. «See otsustav samm näitab Ameerika Ühendriikide selget ning nähtavat pühendumist Euroopa julgeolekule ja kinnitab NATO solidaarsust ning keskendumist kollektiivkaitsele.»

Kaitseministri sõnul täiendab Ameerika Ühendriikide õhudessantkompanii saatmine Eestisse NATO heidutusmeetmete paketti, mis kinnitati möödunud nädalal ning millega NATO suurendab oma kohalolekut meie piirkonnas nii maal, õhus kui ka merel.

«Arvan, et see otsus on alguseks laiemale protsessile Ameerika Ühendriikide ja NATO maavägede ümberpaigutamisel vastavalt Euroopas väljakujunenud julgeolekuolukorrale,» sõnas Mikser.

Põhja-Atlandi Nõukogu kiitis eelmisel nädalal heaks NATO sõjalise komitee ettepanekud NATO kohaloleku suurendamiseks Balti riikides nii õhu-, mere- kui ka maaväeüksuste osas. Õhuväe osas alustavad 1. maist Ämarist tegutsemist neli Taani õhuväe hävitajat F-16. Mereväe osas suunati Läänemerele NATO 1. miinitõrjeeskaader, kuhu kuulub ka Eesti mereväe miinijahtija Admiral Cowan.

Samuti lepiti kokku, et NATO vaatab üle Eesti, Läti, Leedu ja Poola kaitseplaanid, võttes aluseks muutunud julgeolekuolukorra Euroopas.

5. mail algab kaitseväe iga-aastane suurõppus Kevadtorm, kus osaleb kokku ligi 6000 kaitseväelast Eestist ja liitlasriikidest, samuti kaitseliitlased ja reservväelased.

Tagasi üles