Riigikogu katkestas täna Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsiooni ettepanekul riiklike peretoetuste seaduse muutmise eelnõu teise lugemise, eelnõu näeb ette esimese ja teise lapse toetuse tõstmise praeguselt 19,18 eurolt 57,54 euroni.
Sotsid katkestasid lastetoetuste tõstmise eelnõu lugemise
Istungit juhatanud riigikogu aseesimees Laine Randjärv määras eelnõule muudatusettepanekute tegemise tähtajaks 23. aprilli.
Eelnõu algataja esindaja Heljo Pikhof põhjendas eelnõu katkestamist uue valitsuskoalitsiooni plaanidega.
«Vähem kui üheksa kuu pärast tõuseb pere esimesele ja teisele lapsele makstav lapsetoetus 19 eurolt 45 euroni kuus ehk pea 2,5 korda. See on väga suur asi, mis pakub täiendavat tuge kümnetele tuhandetele peredele. Lõviosa meie lastest – ümmarguselt 250 000 – kasvab ju ühe- ja kahelapselistes peredes. Kõige suuremas kitsikuses olevate perede toetus ehk teisisõnu vajaduspõhine peretoetus kasvab 45 euroni kuus. Kui pere on toimetulekuraskustes, siis tõstame lapsele toetuseraha 90 euroni kuus,» selgitas Pikhof.
Kuna sotsid olid eelnõu algatajad, siis lastetoetuse tõstmise eelnõu lugemise katkestamist ei hääletatud. Sotsid esitasid eelnõu juba 2011. aasta aprillis, kuid toona võimul olnud Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) koalitsioon jättis eelnõu seisma.
Eelmise koalitsiooni ajal sotsiaalkomisjoni juhtinud IRLi kuuluv Margus Tsahkna võttis 10. märtsil eelnõu ootamatult sotsiaalkomisjoni menetlusse ja saatis selle riigikogu täiskogu ette arutamiseks.
Uue koalitsiooni moodustanud Reformierakond ja SDE koalitsioonileping näeb ette esimese ja teise lapse toetuse tõstmise järgmisest aastast praeguselt 19,18 eurolt 45 euroni.
Täna riigikogus katkestatud eelnõu näeb ette esimese ja teise lapse toetuse tõusu 2015. aasta algusest praeguse 19,18 euro asemel 57,54 euroni lapse kohta.
Tegemist on ühe esimese seaduseelnõuga, mis riigikogu selles koosseisus üldse sisse anti. Lastetoetuste kolmekordistamine läbis 2011. aasta suvel parlamendisaalis esimese arutelu, aga pandi seejärel võimuliidu enamuse toel sotsiaalkomisjoni sahtlisse. Sarnane saatus tabab riigikogus tüüpiliselt eelnõusid, mida koalitsioon ei toeta, kuid mille menetlusest välja hääletamine saalis võiks tuua avalikkuses negatiivset vastukaja.
Lastetoetuste kolmekordistamine esimese ja teise lapse puhul läheks sotsiaalministeeriumi kinnitusel maksma umbes 108 miljonit eurot aastas.