Eesti ja Nõukogude Liidu vahelise kaubanduslepingu sõlmimise läbirääkimistel juhtis Päts Eesti delegatsiooni, töötades sellele salaja vastu ning jagades Vene poolele eestlaste siseinformatsiooni.
Kui kaalumisel oli hüdroelektrijaama rajamine Narva jõele, pooldas Päts kontsessiooniõiguse andmist Saksa firmale Siemens-Schuckert Werke, mis oli tihedalt seotud projektidega Venemaal.
1928. aastal alustas Nõukogude pool läbirääkimisi, muutmaks Eestis tegutsev naftasündikaadi filiaal Eesti-Nõukogude segaaktsiaseltsiks, kaasates sellesse ka mõne mõjuka Eesti äritegelase. «Pärast mitme kandidaadi kaalumist jäädi Moskvas Pätsi juurde,» kirjutab Ilmjärv. 1930. aastal otsustati Päts kaasata kui sündikaadi juriidiline konsultant.
«Päts ei suutnud varjata oma rõõmu küsimuses, mis puudutab tema kaasamist juriskonsuldiks, ja andis oma lõpliku nõusoleku, ka selles osas, et kuni ühingu vormistamiseni hakkab ta saama palka samas ulatuses - 4000 dollarit aastas konsultatsioonide eest naftasündikaadi kohalikule organisatsioonile,» vahendab Ilmjärv Raskolnikovi päevikut.
Ilmjärv märgib, et 4000 dollari suurune aastapalk võrdus 18 000 krooniga, mis majanduskriisi tingimustes oli väga suur summa. Riigivanem ja Riigikogu esimees teenisid toona vaid 9000 krooni aastas, Pätsi enda riigikogulase-palk oli 2160 krooni aastas.
Ilmjärv näitab välisasjade rahvakomissariaadi dokumentidele tuginedes, et segaaktsiaseltsi moodustamine oligi ette võetud mitte ärilistel eesmärkidel, vaid Pätsi kaasamiseks.
«Seda, et Päts võttis vastu dollareid, võib nimetada Moskva tõeliseks triumfiks,» kirjutab Ilmjärv. «Mitmes välisasjade rahvakomissariaadi memorandumis hinnati Pätsi kaasamist kui suurt võitu.»
Ilmjärv näitab, kuidas samalaadseid äraostmise katseid võttis Nõukogude pool ette ka Soomes, kuid seal need ebaõnnestusid, põrkudes teravale Nõukogude-vaenulikkusele.