«Et presidenti teatakse suure laste ja noorte sõbrana, siis esimestena hommikul varakult teda olid tulnud tervitama noored,» vahendas Päevaleht presidentlikku juubelihommikut aastal 1939.
Padi ja kaks laulikut Pätsile.
Kella üheksaks olid Kadrioru lossi kogunenud Sakalamaa kodutütarde esindajad, et rõõmustada riigipead viiulikontserdiga. 20 viiulit oli neile ostnud Eesti Pank ning ajalehe andmeil oli tegu esimese sellelaadse viiuliansambliga üldse. Kontserdi lõppedes sai riigipea kodutütardelt veel teisegi kingituse suure padja.
Kuid sellega laulmine ei piirdunud. «Kolm noorkotkast tervitasid presidenti kui oma aupeavanemat. Kingituse asemel nad palusid presidenti kuulata väikest laulu, mille nad siinsamas ette kandsid,» jätkab ajaleht. Seejärel ulatasid nad Pätsile kaks väikest laulikut ning palusid need edasi anda presidendi pojapoegadele Mattile ja Ennule.
Täna tunnistab Matti Päts, et kuue-seitsme aasta vanune poisimälu pole riiklikest ja poolriiklikest tseremooniatest säilitanud just palju. Rohkem on meelde jäänud see, kuidas paistis presidendi sünnipäev perekonnaringist vaadatuna.
«Kui vanaisa ei olnud veel president, vaid ainult riigivanem või riigihoidja, siis sünnipäevi peeti rohkem kodus,» meenutab Päts. «Kodus käis mõttekaaslasi, sõpru, häid perekonnatuttavaid ja sugulasi. Avatud oli heade soovide raamat.»
Kui Konstantin Päts ei elanud veel Kadriorus, vaid oma Toompea-kodus, käisid pojapojad teda sünnipäevahommikutel voodi juures tervitamas. «Käisime lilli viimas ja, ütleme nii, ka müramas,» muigab Matti Päts. «Pojapojad olid ikkagi eriklass, kellel olid eriõigused.»