Pärnu jõe kaldal Pulli asulas elasid inimesed 11 000-10 700 aastat tagasi. Reiu jõe kaldal Sindi Lodja asulas, mille arheoloog Aivar Kriiska tänavu sügisel leidis, elasid inimesed tõenäoliselt 11 100-10 900 aastat tagasi.
Kas meie esivanemad olid tõesti mammutikütid?
Lõugas ei pea seda võimatuks: «Peamised jahiloomad olid tol ajal siiski põdrad ja põhjapõdrad, sest mammuteid oli juba vähe järele jäänud.»
Enamik Eesti mammutileide on siiski hulga vanemad kui meie esivanemate teadaolevad jäljed. Mõni üksik erand välja arvatud, langeb mammutite vanus kokku viimase suurema jäävaheajaga, mis oli 40 000-50 000 aastat tagasi.
Nii vanade inimasulate leidmisest Eestis võivad arheoloogid seni üksnes unistada, kuid Soomes on Susiluolast leitud koobasasula, kus inimesed on elanud juba enne viimase jääaja algust, umbes 125 000-118 000 aastat tagasi.
Mammutijäänused ei ole Eestis ligilähedaseltki nii hästi säilinud kui igikülmas Siberis, kus Taimõri poolsaarelt Hatanga lähedalt leiti hiljuti igikeltsast terve «jäätunud loomaaed»: karvane ninasarvik, mõõkhambuline tiiger, muskusveis, ürgpiison ja üks nii hästi säilinud mammutiskelett, et teadlased hakkasid arutama mammuti kloonimise võimalust.
Eesti mammuteist on järele jäänud vaid hambad, võhad ja üksikud luud, mida jää ja vesi on lõhkunud, ühest paigast teise kandnud ja lõpuks setete alla matnud.
«Võimalus, et jää on mammutijäänused kuskilt mujalt Eestisse kandnud, on siiski väike,» ei kahtle Lõugas haruldaste leidude kodumaises päritolus.
Vee ja jää koostoime tõttu on Eesti peamised mammutite leiukohad kruusa- ja liivaaugud. Just sealt on ehitusmaterjali ammutamisel enamik mammutiluid taas päevavalgele tulnud. Karvase ninasarviku selgroolüli leidsid töömehed Võrumaal kaevu kaevates nelja meetri sügavuselt liivakihist.