Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Paaditehas mürgitab linna külje all ümbruskonna õhku

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Paaditehase naabruses elav Anu Joon angaari kõrval pikalt seista ei taha, sest õhus heljuv lehk paneb nina ja kõri kipitama.
Paaditehase naabruses elav Anu Joon angaari kõrval pikalt seista ei taha, sest õhus heljuv lehk paneb nina ja kõri kipitama. Foto: Marina Puškar

Ükski ametkond ei suuda sulgeda Tallinna külje all Jõgisoo külas töötavat kasutus- ja saastelubadeta paaditehast, kust õhku paiskuvad kemikaaliaurud on sundinud mitu peret lausa ära kolima.

OÜ ScandiNaval Boats tehasest pahvakutena heljuv stüreenihais tekib klaasplasti töötlemisel ning sarnaneb plastmassi põlemise lõhnaga. Seda sisse hingates hakkavad nina ja kurk tugevalt kipitama, mistõttu hoiavad külaelanikud uksi ja aknaid kõvasti kinni ka suvel.

Tehasest paarikümne meetri kaugusel elav Anu Joon märkis, et tavaliselt on hais veelgi tugevam. «Kaks haisuvaba päeva oli juulis, kui tootmist külastas keskkonnaminister. Ülejäänud ajal haiseb õhk endiselt,» rääkis Joon.

Kemikaalide teabekeskuse andmeil on tootmise käigus õhku paisatav stüreen sissehingamisel kahjulik. Ohtlike jäätmetega tegeleva ASi EcoPro väitel on kehtivaid norme ületatud juba siis, kui stüreeni lõhna on tunda. Välisõhu pikaajaline stüreenisisaldus võib tekitada bronhiaalastmat, kõrgem kontsentratsioon mõjub närvisüsteemile ning võib tekitada maksa- ja nahakahjustusi.

«Mingit haisu ei ole. See, mida inimene tunneb, pole argument,» pareeris ScandiNaval Boatsi omanik Alo Streimann, kes varem juhtis Eesti Posti. «Stüreen ei ole mürgine, seda on Euroopa Liidus testitud. Mingeid tagajärgi ja kõrvalmõjusid sel pole.»

Pered kolivad ära

Joone sõnul elab tehase läheduses kaheksa peret, mitmed on haisu tõttu ära kolinud. «Streimann ähvardas, et kui me kaebamist ei jäta, keerab ta külal vee kinni. Pump on tehase majas,» kurtis ta. Streimanni sõnul on paaditootja külale hoopis head teinud, varustades inimesi tasuta veega ja remontides ära tee.

Keskkonnainspektsiooni Harju osakonna juhtivinspektori Silva Prihodko sõnul on ScandiNaval Boats ettekirjutuse lõpetada saasteainete paiskamine välisõhku kohtus vaidlustanud ning selle täitmine istungini peatatud. Juulis tegi inspektor firmale kolmanda trahvi, ent esindaja otsusele järele ei tulnud.

«Kui kaebus tuleb ja kohale jõuame, on intensiivne hais juba lahtunud. Samas on selge, et kemikaal lendub, kui pole püüdeseadmeid. Ühtegi filtrit tehases pole, kogu saaste läheb otse õhku,» rääkis Prihodko. Kohal käinud lõhnakomisjon ei avastanud midagi, Prihodko sõnul siis tegelikus mahus tootmist ei toimunud, komisjoni lihtsalt lollitati.

Kaebusi väga palju

Harjumaa keskkonnateenistuse juhataja Jaan Pikka märkis, et on saanud ScandiNaval Boatsist lekkiva haisu kohta palju kaebusi. «Jõgisoo rahval on kaebusteks põhjust küllaga. Saasteloa taotlust ei saanud firma mitmel põhjusel, sealhulgas valeandmete esitamise tõttu. Neil pole elementaarseidki püüdeseadmeid,» ütles ta.

Pikka sõnul lubas Streimann juuli lõpuks filtrid paigaldada ning tulevikus uuele, stüreenivabale tehnoloogiale üle minna, ent seni pole midagi tehtud. Saasteloa menetlust saab jätkata vaid siis, kui seadmed on paigaldatud.

Streimann väitis, et ei vajanud varem saasteluba suuremate normide tõttu. Kui norme alandati, andis ta taotluse sisse, kuid vastust pole saanud. «Tegime stüreeni-mõõtmised – seda oli õhus oluliselt alla normi,» ütles Streimann.

Välisõhu filtrid on tema sõnul olemas, paigaldamine viibib ehitusfirmade pika järjekorra tõttu. Tehtud trahvist polnud firmaomanik aga kuulnudki.

ScandiNaval Boats

• Toodab klaasplastist paate

• Ekspordib poole toodangust Soome, Norra, Lätti ja Rootsi

• Ettevõttes töötab 15 inimest

• Kapital: 2 124 400 krooni

• Maksuvõlad: 453 000 krooni (1.07.2005)

Allikas: Krediidiinfo, www.scandinaval.ee

Tagasi üles