Päevatoimetaja:
Lomely Mäe

ESTCube-1 satelliit ütles kosmosest «Tere»

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Oliver Kund
Copy

Eesti teadlased teatasid ESTCube-1 juhtimiskeskusest Tartus, et tudengisatelliidi esimesed raadiomajaka paketid on kätte saadud ja võib ametlikult kinnitada, et satelliit on töökorras.

Satelliit saadab ettenähtud sagedusel 437,250 MHz morse koodis raadiosignaali, mis algab kutsungiga ES5E/S. Esimene signaal võeti vastu raadioamatööri poolt Samaara lähistel.

Esimesena, veel enne kui ESTCube-1 esmakordselt Eesti kohale jõudis, võttis signaali vastu vene raadioamatöör Dmitry Paškov Samaara lähistel, kes salvestatud helifaili e-postiga ESTCube-1 meeskonnale edastas. «Soovin teie meeskonnale edu ja kõike paremat,» ütles Paškov, kui temaga ESTCube-1 juhtimiskeskusest telefoni teel ühendust võeti.

Esimene terviklik signaalipakett võeti Tartu observatooriumis Tõraveres asuvas ESTCube-1 juhtimiskeskuses vastu kell 10.30, kui satelliit esmakordselt raadiojaama otsenähtavusse jõudis.

Nüüd võivad eestimaalased ennast täie uhkusega kosmoseriigi kodanikeks nimetada, sest täna saadeti orbiidile mitte mänguasi, vaid töökorras kosmosesatelliit.

«Seega on Eesti üliõpilaste kätetöö elanud üle kõik kanderaketi stardi ja karmide kosmosetingimustega seotud katsumused. Nüüd võivad eestimaalased ennast täie uhkusega kosmoseriigi kodanikeks nimetada, sest täna saadeti orbiidile mitte mänguasi, vaid töökorras kosmosesatelliit,» ütles ESTCube-1 projekti juhendaja, Tartu observatooriumi vanemteadur ja Tartu ülikooli dotsent Mart Noorma.

«Täname meeskonna nimel kõiki sõpru, kes meile projekti viie aasta jooksul toeks on olnud. Kõige tähtsam on nende aastate jooksul olnud moraalne toetus,» ütles ESTCube-1 projektijuht, TÜ doktorant Silver Lätt, kes saabub Prantsuse Guajaanast Euroopa kosmosesadamast tagasi kodumaale nädala lõpuks.

Täna varahommikul kell 5.06 startis Prantsuse Guajaanast Euroopa kanderakett Vega. Kell 7.06 eraldus Vega pardalt oma orbiidile Eesti esimene satelliit ESTCube-1. ESTCube-1 lendab kiirusega 7,46 kilomeetrit sekundis keskmiselt 650 km kõrgusel maapinnast.

Tagasi üles