Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman
Saada vihje

Reformierakonna tipud said riigi toel portreefilmid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Mati Raidma
Mati Raidma Foto: Peeter Langovits / Postimees

Riigikogu reformierakondlasest liige Mati Raidma ütles umbes kuu aega tagasi valminud venekeelse filmi «Poliitik Mati Raidma ja tule taltsutamine» kohta, et tema «ei näe selles küll mingit probleemi, et venelastele tutvustatakse Eesti poliitikuid».

Nimetatud filmi tootis AS Inforing, seda rahastas Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed (MISA), mis tegutseb Eesti riigi ja Euroo­pa raha toel. Sihtasutuse tegevjuht on Tatjana Muravjova ja nõukogu esimees Laine Randjärv. Mõlemad naised on aga Reformierakonna tipp-poliitikud – Muravjova oli riigikogu mitmes koosseisus ning parlamendi praegune asespiiker Randjärv juhtinud Tartu linna ja kultuuriministeeriumi.

«Huvitavad inimesed»

Eile selgus, et muu hulgas on MISA andnud raha ka mitmele lühifilmile, kus tutvustati Reformierakonna poliitikuid.

Nii näiteks on nende seas Ida-Virumaalt pärit Mati Raidma. Samuti traditsiooniliselt Ida-Virumaal kandideeriv Kristiina Ojuland, kellest tehti film «Kristiina Ojuland maal, maa all ja merel». Pealinnas Lasnamäel venelaste hääli püüdev Keit Rosimannus-Pentus sai filmi «Keskkonnaministriga loodusest ja ilu olemusest».

Kuuldavasti järgmise aasta kohalikel valimistel Tallinnas kandideerivast riigikogu liikmest Andrei Korobeinikust aga valmis «Andrei Korobeinik elektroonilisest Eestist». Peale selle valmisid filmid kohalikul tasandil oravapartei ridades poliitikat teinud Tiina Lokist, Jaanika Möldrist ja Margus Timmost.

Kokku on MISA raha eest valminud 12 umbes pooletunnist lühifilmi, peategelaste seas on ka kultuuriinimesi ja ettevõtjaid, kuid poliitikutest on esindatud ainult reformierakondlased.

«Need on huvitavad inimesed. Raidma on huvitav inimene. Ojulandi tunnen ma isiklikult,» rääkis filme tootnud Inforingi juhataja Dmitri Smirnov. Mehe sõnul pole siin mingit korruptsiooni ega huvide konflikti, tema otsis lihtsalt huvitavaid inimesi, keda vene inimestele tutvustada.

Filmide kontseptsioon on selline, et filmis näidatakse üht tuntud Eesti inimest ja seostatakse seda mingi eestipärase tegevuse, käsitöö või paigaga. Portreteeritav räägib oma lapsepõlvest, haridusest ja tööst ning siis jõutakse mingil kujul selle teise pooleni.

Kaks parteilast komisjonis

Ka Raidma, kellest tehtud film rääkis sepatööst ja temast kui poliitikust, eitas huvide konflikti. «Kui mulle see ettepanek tehti, siis ma ei teadnud, et integratsiooni sihtasutus rahastab,» rääkis ta.

Kõrvaltvaatajale paistab konstruktsioon – riigi raha, reformierakondlaste juhitav sihtasutus, raha jagatakse reformierakondlastest pajatavatele filmidele – küll kummaline, kuid Raidma probleemi ei näinud. Poliitik lausus, et ei teadnud, kust raha tuleb, ja kui teada sai, siis ikkagi ei märganud küsitavusi.

MISA kommunikatsioonijuhi Meelika Hirmo sõnul hindas projekte sõltumatu hindamiskomisjon, mitte sihtasutuse juhid. Samas ei osanud ta põhjendada, mis oli põhjus, miks otsustati anda Inforingile 77 000 euro­t projekti «Tuntud ja tundmatu Eestimaa» – need on needsamad filmid – tegemiseks.

Hindamiskomisjoni kuulusid reformierakondlased Olg­a Burmakina (riigikogu aseesimehe Laine Randjärve nõunik) ja Jevgeni Žurjari-Ossipov (kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse osakonna peaspetsialist) ning Triin Viha­lemm, Pille Petersoo ja Hill­e Hinsberg.

Burmakina kinnitusel ei teadnud ta, et filmides hakkavad esinema Reformierakonna tipp-poliitikud. Ta lisas, et dokumentides polnud üldsegi kirjas, kellest saavad filmide peategelased.

Sotsiaaldemokraadist rahvaesindaja Jevgeni Ossinovski – tema eilsest sõnavõtust riigikogus tuli kogu asi avalikkuse ette – ei oska enda sõnul öelda, kas see, kuidas reformierakondlased filmi pääsesid, on otseselt korruptsioon või mitte, kuid kindlasti olevat see riigi raha väärkasutamine.

«Mis on aga selge: Reformierakond üritab pugeda tehniliste nüansside taha – sõltumatu komisjon, meie ei teadnud –, vähemalt kaudne huvide konflikt on aga ilmne,» lisas Ossinovski.

Tagasi üles